UT01VS33D Voltage Supervisor
UT01VS33D 5962-11213 QML-Q, QML-V ≤110 300 1 1.25V 8-Lead FP
The UT01VS33D is a +3.3V, Open-drain RESET, single channel voltage supervisor whose function is to monitor vital supply and signal voltages in microprocessor systems.
The single channel voltage supervisor features a fixed voltage threshold of +0.6V and Vcc and includes a watchdog timer. The UT01VS33D is ideal for power-on reset controllers for microprocessors, microcontrollers, FPGAs, ASICs and DSPs, and can also be used to sequence multiple power supplies with delays between application of each power supply and the final delay for bringing the part out of reset. Our family voltage supervisors (UT01VSxxx and UT04VSxxx) may be daisy-chained using the master reset capability, or wired in parallel using the open-drain outputs and ideal to control Frontgrade's Voltage Regulators.
Features:
  • 3.15V to 3.6V Operating voltage range
  • Power supply (VDD) monitor set by the internal voltage reference at 3.08V
  • Precision Input Voltage Monitor using an internal 0.6V voltage reference
  • Watchdog Timer Circuit monitoring activity on WDI input - Nominal timeout 1.6s
  • RESET level valid for VDD>=1.2V
Applications:
  • Voltage Supervisor function for microprocessors, microcontrollers, DSPs and FPGAs
  • Critical battery and power supply monitoring
Operational Environment:
  • Temperature Range: -55°C to +125°C